przewaga szalunku traconego

Przewaga szalunku traconego nad deskowaniem | Szalunek tracony

Szalowanie stanowi istotny element wykonywania konstrukcji betonowych lub żelbetonowych. Inaczej nazywany deskowaniem – staje się swego rodzaju formą, dzięki której mieszanka betonowa zyskuje konkretny kształt. Istnieją różne sposoby wykonywania szalunku, wśród których dominującymi są szalunek tradycyjny oraz tracony. Zasadne wydaje się zestawienie tych dwóch metod szalowania, w celu ukazania ich krótkiej charakterystyki oraz stosowności zastosowania w nowoczesnym budownictwie. Przewaga szalunku traconego – to temat, który dzisiaj omówimy.

Tradycyjne deskowanie – krótka charakterystyka

Deskowanie wykorzystywane jest w branży budowlanej w celu nadania kształtu masom betonowym. W praktyce oznacza to wylewanie betonu na stworzoną wcześniej konstrukcję oraz odczekanie do jego całkowitego zastygnięcia. Dzięki zastosowaniu szalunku zlikwidowany zostaje efekt rozlewania się świeżego betonu, który zostaje zatrzymany przez najczęściej drewnianą konstrukcję. Jednocześnie, określa ona grubość lanego elementu.

W tradycyjnym deskowaniu wspomniana konstrukcja ma charakter tymczasowy. Metoda ta charakteryzuje się przede wszystkim koniecznością późniejszego usuwania szalunku, co z pewnością generuje dodatkowe koszty oraz wpływa na wydłużenie czasu pracy, jak również wymaga zaangażowania dodatkowych pracowników.

Odpowiedzią na usprawnienie przebiegu prac oraz zwiększenie ich wydajności okazuje się szalunek tracony. Jest on nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym, wdrażanym w branży budowlanej.

Przewaga szalunku traconego – zalety zastosowania

Szalunek tracony wykonywany jest zazwyczaj z płyty cementowo-wiórowej. Dzięki swojej konsystencji zapewnia odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne – można więc uznać, że płyta staje się zabezpieczona przed ewentualnością powstania pleśni oraz grzybów.

Niezaprzeczalnym jest również fakt zwiększonej wydajności prac budowlanych, prowadzonych z wykorzystaniem metody traconej – szybszy czas realizacji oraz wygoda i bezpieczeństwo podczas wykonywania szalunku na każdej wysokości zachęcają do wdrażania podobnych rozwiązań.
Kolejnym ważnym atutem jest prefabrykacja szalunku traconego – elementy są dostępne w przygotowanych wysokościach, najczęściej od 10 do 25 cm. Dzięki temu na budowę dostarczany jest już docięty i finalny element. Bezmostkowa konstrukcja budynku to kolejny aspekt, dzięki któremu przewaga szalunku traconego nad zwykłym deskowaniem wydaje się oczywista.

przewaga szalunku traconego

przewaga szalunku traconego

Redukcja całkowitych kosztów szalowania

Kluczową cechą charakterystyczną wspomnianej traconej metody deskowania jest brak konieczności demontażu ustawionej konstrukcji – wobec tego jednym z zarzutów, kierowanych do tej metody są koszty samych elementów, które nie są usuwane, czyli w istocie zostają utracone w przebiegu prac budowlanych.

Warto jednak zaznaczyć, że koszty szalunku traconego należy zestawić z całościowym kosztem przygotowania, zamontowania i ostatecznie usuwania konstrukcji tradycyjnego szalunku. Podobny zabieg wymaga podkuwania betonowej wylewki, zaangażowania maszyn budowlanych oraz ludzi, którzy przeprowadzą prace ‘dopieszczenia’ owej betonowej konstrukcji. Rozwiązanie to wymaga także dodatkowego czasu, co zawsze ma negatywny wydźwięk dla przebiegu budowy.

Należy przyznać, że nowe technologie budowlane, wśród których z pewnością należy wymienić szalunek tracony stają się coraz bardziej popularne i wykorzystywane, z uwagi na zalety, jakimi się charakteryzują. Wydajność, bezpieczeństwo oraz końcowa redukcja kosztów okazują się najistotniejszymi elementami nowoczesnego budownictwa.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące szalunku traconego, zapraszamy na stronę www.szalunektracony.pl

Jeśli szukasz jakichkolwiek innych materiałów budowlanych – odwiedź stronę www.realbud.com

Marcin Jałocha

10 Letnie doświadczenie w sprzedaży materiałów budowlanych i instalacyjnych na terenie całej Europy.
Zainteresowany moim doradztwem i wiedzą?
Zapraszam do kontaktu: +48 500 126 247 lub kontakt@realbud.pl

Comments are closed.